• Programy pocztowe - forum alternatywne

Wprowadzenie i charakterystyka

Konfiguracja programów pocztowych

Polskie wersje językowe
Pomoc w rozwiązywaniu problemów

››› Czytaj więcej

Header


 • Styl strony Styl strony


 • Szukaj Szukaj
 • Zaawansowane • Budowa adresu pocztowego Budowa adresu e-mail...
 • Internetowy adres pocztowy składa się z trzech części: - identyfikatora użytkownika (unikalna nazwa nadawa przez budującego adres) - zwanego dalej loginem...  więcej o adresie e-mail...


 • Konfiguracja poczty elektronicznej Konfiguracja poczty e-mail...
 • Parametry konfiguracyjne serwerów pocztowych, wiodących dostawców usług poczty elektronicznej...  więcej o poczcie...


 • Polecaj nas Polecaj nas...
 • Prosimy o bezinteresowne polecanie Programy pocztowe - forum alternatywne... za pomocą następującego kodu HTML: • Foxmail 7.2 - nowa wersja programu
Foxmail 7.2

Foxmail jakiego nie widzieliście wcześniej.

Foxmail 7.2.9.115 (pl)

W dniu 04-12-2017 Tencent udostępnił kolejną aktualizację programu z serii 7.2.9. Tym razem jest to odsłona 115. Program w serii 7.2.9 ulega radykalnej przebudowie. Wspomniano już o tym w opisie do wersji 7.2.9.089. Tym razem modyfikacji poddano system sprawdzania pisowni. Można powiedzieć, że ta wersja w końcu poprawnie radzi sobie ze sprawdzaniem pisowni zarówno w trakcie pisania, jak i też podczas sprawdzania wprowadzonego już tekstu.

Foxmail 7.2.9.089 (pl)

Dnia 15-11-2017 światło dzienne ujrzał Foxmail w wersji 7.2.9.089.
Nowa wersja programu koncentruje się na ulepszeniu edytora oraz przeglądarki wiadomości. Dokonano zmian w kodzie źródłowym zarówno edytora jak i też przeglądarki, co wpływa na jakość oraz szybkość pracy programu. Usunięto wiele zbędnych a zaśmiecających zasoby plików. Nowa wersja całkowicie odcięła i tak ułomny system sprawdzania pisowni.
- W ustawieniach programu dodano wybór wyświetlania wiadomości w formacie tekstowym.
- Dodano opcje wyboru formatu wyświetlania wiadomości w oknie wiadomości (tekst, HTML).
- Dodano opcje wyboru formatu w trakcie tworzenia wiadomości (tekst, HTML).

Informacje ze strony producenta:
- Nowość: Obsługa monitorów wysokiej rozdzielczości
- Nowość: Szablon wiadomość e-mail w formacie zwykłego tekstu
- Ulepszenie: poprawki błędów

Co nowego w wersji 7.2.8 [Pokaż]
Co nowego w wersjach 7.2.7 [Pokaż]
Co nowego w wersji 7.1.3.48 [Pokaż]
Co nowego w wersji 7.1.2.036 [Pokaż]

Powyższe informacje udostępnione zostały przez producenta, na stronie domowej programu. Nieco niżej znajduje się szersze wprowadzenie do najnowszej jego wersji.


 • Foxmail
Foxmail - program pocztowy

Program pocztowy - Foxmail

Informacje podstawowe.

Foxmail to jeden z najstarszych i najpopularniejszych programów pocztowych. Doskonale zaprojektowany, łatwy w obsłudze, wyposażony w przyjazny, w pełni konfigurowalny interfejs użytkownika, zdobył sobie serca milionów sympatyków na całym świecie, a w szczególności w Chinach. Udostępniany przez producenta na zasadach licencji Freeware.
Obsługuje protokoły POP3, SMTP, MAPI oraz IMAP4, co pozwala na zarządzanie standardowymi skrzynkami pocztowymi, a także - (w wersji 7) - kontami Microsoft Exchange oraz Exchange QQMail. Posiada wsparcie bezpieczeństwa/prywatności S/MIME i SSL, a także - (w wersji 6.5) - obsługę certyfikatów bezpieczeństwa.
Mail Express, obsługa wielu kont, zdalna kontrola, alarmy, zaproszenie na spotkanie, przeglądanie wiadomości w trybie tekstowym lub html, to tylko niektóre funkcje w jakie program został wyposażony. Odrębną, niespotykaną w tego typu programach, jest możliwość - (tylko w wersji 6.5) - generowania i wysyłania kartek pocztowych...
Dla posiadaczy kont w serwisie Foxmail, dostępna jest Stacja Tranzytowa dla załączników o pojemności 2 GB. Załączniki można pobierać niezależnie, bez konieczności posiadania konta w serwisie Foxmail, można je udostępniać odbiorcy naszej wiadomości. Na serwerze mogą być przetrzymywane przez 30 dni.
Program nie wymaga instalacji, może pracować jako portable, co dodatkowo podnosi jego walory... • O programie Foxmail...

Foxmail w pigułce

Zarys historyczny

Foxmail to weteran wśród programów pocztowych. Jego autorem jest Zhang Xiaolong absolwent Huazhong University of Science and Technology w Wuhan. Światło dzienne program ujrzał w styczniu 1997 roku. Była to 1 angielska wersja beta. W kwietniu 1998 wydano pierwszą wersję w języku chińskim.

18 kwietnia 2000 roku autor sprzedał prawa do programu firmie Boda.
W dniu 18 czerwca 2004 ukazał się Foxmail 5.0.800.0. Program w tamtym czasie codziennie używało ponad 3 mln Chińczyków, angielska wersja używana była w 20 krajach, tłumaczony był na kilkanaście języków, w tym polski. Był to czas ogromnej popularności tego programu.
Program w tej wersji miał również swoje ciemne strony. Programowi zarzucano naruszanie licencji oraz standardów RFC 822 (a także 2822, 5322), poprzez wprowadzenie 8-bitowych znaków w temacie i polach nagłówka adresu.

W dniu 16 marca 2005 roku prawa do programu nabyła firma Tencent, potentat na chińskim rynku usług internetowych. Rozpoczęto prace nad jego 6 wersją. Zmiana właściciela i jego polityka, przyniosły szybki spadek popularności programu na rynkach poza chińskich. Likwidacja wsparcia dla wersji angielskiej, wydawanie kolejnych wersji beta, powodujących zawieszenia samego programu jak i też całego systemu, nie sprzyjały popularyzowaniu tego zasłużonego klienta poczty. Dopiero wydana w lipcu 2009 oficjalna wersja Foxmail 6.5 pozwalała na stabilną pracę w najbardziej popularnych systemach Windows XP/Vista/7.

20 maja 2011 roku wydano ostatnią aktualizację dla wersji 6.5, a 16 sierpnia 2011 oficjalnie zaprezentowano program Foxmail 7.


Kalendarium [Pokaż]
Opracowane na podstawie: Foxmail...

 • Podstawowe zmiany w programie Foxmail 7.1/7.2
Klient poczty

Foxmail 7.2.6.042

Zmiany zasadnicze w nowej wersji programu

W dniu 01-07-2013 światło dzienne ujrzał Foxmail 7.1.2.028. Ilość wprowadzonych zmian była ogromna. Poczynając od nowego wystroju, na uproszczeniu opcji konfiguracyjnych - kończąc. Wprowadzenie ich znacznie obniżyło zapotrzebowanie na zasoby systemowe, w wyraźnym stopniu przyspieszyło też komunikację programu z serwerami. Wysyłanie i pobieranie wiadomości odbywa się obecnie znacznie szybciej niż w poprzednich wersjach. Radykalne zmiany w pliku językowym nie były dobrą wróżbą dla osób chcących używać programu w języku polskim. Na ten okres i dla obecnych wersji można uznać, że wróżba się nie ziściła. Spolszczenia są na bieżąco przygotowywane i udostępniane.

Menu

Jak już wspomniano najnowsza wersja Foxmail przyniosła wiele zmian. Rewolucyjne dotyczą wyglądu i struktury programu. Szata graficzna taka jest, jaka jest i nie ma możliwości jej zmiany. Jednym się będzie podobać, innym nie. Zmiany strukturalne dotknęły wiele poziomów. Zmieniono katalog przechowywania danych dla nowej instalacji (aktualizacja, czyli instalacja na wersję poprzednią przejmuje katalog poprzedniczki). Zasoby konfiguracyjne podzielono na dwie grupy. Część globalna umiejscowiona została w oddzielnym katalogu, pozostałe w katalogach poszczególnych kont. Zasadniczej zmianie poddano sposób wyświetlania okien. Dialogowe, przeglądu i edycji wiadomości a także przeglądarki RSS oparte zostały na zewnętrznym kodzie html, wspartym skryptami JavaScript oraz jquery-1.9.1 i jquery-ui-1.10.2. Na tej samej zasadzie funkcjonuje książka adresowa.

Wiadomości powiązane

Przywrócono dokujący prawy panel, dodano wybór sposobu wyświetlania wiadomości powiązanych, min. umożliwiając grupowanie ich bezpośrednio w oknie podglądu wiadomości, tworząc wrażenie prowadzenia rozmowy. Zarządzanie zadaniami do zrobienia dostało własne okno dialogowe.

Polecane Rss

Zasadniczej zmianie uległa również organizacja i prezentacja polecanych kanałów RSS. Nie ma już możliwości podstawienia własnej listy. Musimy zaakceptować to, co poleca producent programu. Tak jak i w poprzednich wersjach, możemy tworzyć własne katalogi, importując kanały lub wprowadzając je indywidualnie.

Książka adresowa

Kolejna zmiana dotknęła książkę adresową, karta kontaktu ma obecnie całkowicie nowy wygląd. Każdy kontakt posiada historię korespondencji, odnośniki do wiadomości powiązanych. Karcie kontaktu przywrócono możliwość dodania zdjęcia lub avatara.

Duże załączniki

Właściciele kont w usłudze Foxmail i QQMail dostają bonus o którym wspomniano w opisie poprzedniej wersji. Przesyłanie dużych załączników do chmury Foxmail i udostępnienie ich w wysyłanej wiadomości zarezerwowane było dla zarejestrowanych w programie kont Foxmail.
Ta wersja wprowadza zarządzanie dużymi załącznikami i nawet bez zarejestrowanego w programie konta Foxmail, pisząc nową wiadomość wystarczy aktywować usługę, przesłać załącznik na serwer, a następnie wysłać wiadomość. Odbiorca w wiadomości otrzyma aktywny link, który w określonym czasie, będzie mógł zrealizować.

Archiwizacja wiadomości

Nową funkcją jaką wnosi ta werja programu jest archiwizacja wiadomości. Funkcja dostępna w narzędziach menu głównego. Archiwizować można wszystkie konta, lub każde oddzielnie. Umożliwiono wybór zakresu czasu z jakiego wiadomości mają zostać zarchiwizowane. Wiadomości poddane archiwizacji można usunąć z bazy danych.

Przegląd archiwum

Nie ma możliwości przywracania danych z archiwum. Istnieje za to możliwość podglądu archiwum w oddzielnym procesie, otwierając archiwum jak każdy inny dokument, na zasadzie programu skojarzonego. Z poziomu przeglądarki archiwum, e-maile można wyeksportować lub wydrukować, a nawet usunąć. Dostępny jest także podgląd źródła.


 • Foxmail 7.1/7.2 - tytułem zakończenia

Powyżej opisane zostały najistotniejsze zmiany jakie wprowadza wersja programu z lipca 2013. Jest ich jednak znacznie więcej. Każda kolejna wersja przynosi coś nowego. Pewne funkcje znikają, by po jakimś czasie powrócić. Wiele funkcji z pewnymi modyfikacjami przeniesiono z poprzedniej wersji. Nie ma potrzeby rozwodzenia się nad nimi. Opis dostępny na zakładce poświęconej wersji 7.0. Funkcje o jakie program został zubożony dostępne w porównaniu wersji.


 • Podstawowe funkcje programu Foxmail 7.0
Klient poczty

Foxmail 7.0.1.92

Klient poczty

Podstawowy moduł programu. Miejsce zarządzania naszą informacją. Tutaj przeglądamy otrzymane wiadomości, tworzymy oraz edytujemy nowe. Przenosimy, kopiujemy lub usuwamy. Przyjazny, w pełni konfigurowalny interfejs użytkownika, sprawia że praca z programem jest łatwa i przyjemna. Z pośród dostępnych w programie motywów, możemy wybrać ten, który najbardziej nam się podoba. Zmieniając stylistykę kolorów, nadamy programowi charakter odpowiadający naszym preferencjom.

Książka adresowa

Książka adresowa

Prosta baza danych kontaktowych. Możemy tutaj umieszczać dane adresowe odbiorców naszej poczty. Baza zawiera rekordy z danymi osobowymi, adresami i telefonami dotyczącymi miejsca pracy i takimi samymi odnoszącymi się do miejsca zamieszkania. Książka umożliwia zapamiętanie daty urodzin kontaktu i w odpowiednim momencie powiadomi nas o nadchodzącej rocznicy.
- Książka adresowa pozwala na synchronizację kontaktów z serwerami Google oraz QQMail. Z jej poziomu możemy również zarządzać kontami LDAP. Do książki można zaimportować dane z pliku csv, a także vcf(vCard). Możliwy jest eksport zawartości książki do tych formatów.

Zdalna kontrola

Zdalna kontrola

Moduł pozwalający na proste zarządzanie wiadomościami, bez konieczności pobierania ich na dysk lokalny. Możemy tutaj przejrzeć nagłówki wiadomości, zdecydować czy wiadomość zostanie usunięta z serwera, pobrana na dysk, czy też pozostawiona na serwerze. By móc w ten sposób zarządzać naszymi wiadomościami, w ustawieniach konta musimy zadecydować o nie pobieraniu wiadomości przez program.

Kanały Rss

Czytnik kanałów Rss

Interesuje Cię polityka, sport, lubisz być na bieżąco? Dostajesz narzędzie do zebrania interesujących Cię kanałów w jednym miejscu, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, bez czasochłonnego wyszukiwania informacji w internecie. Interesującą informację możesz przesłać pocztą, tak jak wiadomość pisaną osobiście. Funkcja ta wymaga zadeklarowania szablonu domyślnego w ustawieniach konta.

Kalendarz

Kalendarz

Kalendarz nie jest mocną stroną tego programu. O perypetiach z nim związanych, zostało wspomniane w opisie poprzedniej wersji. W dalszym ciągu pracuje niestabilnie, potrafi samoistnie dublować wprowadzone dane. Sporo do życzenia pozostawia sposób wyświetlania opisów daty - zarówno w części miesięcy jak i też kart z danymi.

Opcje kalendarza

Możliwości jakie oferuje w dalszym ciągu są skromne, możemy podglądać okresy w formacie dziennym, tygodniowym oraz miesięcznym. Usunięto podgląd tygodnia roboczego.
Umożliwia zamieszczanie zdarzeń jako alarmów (przypomnień), wystawianie i wysłanie zaproszeń z przypomnieniem, a także rejestruje zdarzenia zadeklarowane w innych miejscach.
Można jeszcze wspomnieć o podglądzie występujących zdarzeń na oddzielnej liście i to by było wszystko...
Ważne!
Aby kalendarz poprawnie wskazywał dzień tygodnia odpowiadający dacie, należy w systemie pierwszy dzień tygodnia ustawić na niedzielę.


Przypomnienia i alarmy

Alarmy

Program obudowany został całym systemem alarmów, przypomnień, listą zadań do zrobienia. Można ustawić alarm do otrzymanej wiadomości, można wysłać wiadomość z przypomnieniem, czyli zaproszenie na spotkanie. Przypomnienia mogą być jednorazowe, wielokrotne - tworzone na podstawie harmonogramu, można je ustalać niezależnie, bądź oprzeć na bazie istniejącej wiadomości...

Zarządzanie szablonami

Szablony oraz papeteria

W tej wersji programu radykalnie zmieniono podejście do szablonów wiadomości. Dostępną dotychczas kolekcję szablonów, oddzielną dla każdego rodzaju wiadomości (nowa, odpowiedzi, przekierowania), zastąpiono trzema podstawowymi, dostępnymi dla każdego z tych typów. Szablony można oczywiście dodawać i modyfikować, jednakże cała filozofia wystroju graficznego wiadomości, oparta została o papeterię. Papeteria dostępna jest w edytorze wiadomości i można ją zmieniać w trakcie pisania, nie tracąc tego co już zostało napisane, natomiast zmiana szablonu wiązała się z redagowaniem wiadomości od podstaw. Udostępnioną przez program papeterię podzielono na kilka grup, nie można papeterii programowych zmieniać ani usuwać. Z poziomu zarządzania szablonami oraz edytora wiadomości, można dodać do kolekcji własną, utworzoną w udostępnionym kreatorze.


 • Foxmail 7 - klient e-maili

Inne funkcje

Inne funkcje programu Foxmail 7

Nie są to wszystkie funkcje w jakie program został wyposażony.
Wspomnieć wypada także, o możliwości wysyłania szybkiej odpowiedzi, wstawianiu do pisanej wiadomości szybkiego tekstu - czyli treści wprowadzonej wcześniej, w udostępnionym do tego miejscu.

Plusem programu jest - rozbudowany system wyszukiwania wiadomości, filtrowania tychże (foldery wyszukiwania), kilkustopniowy filtr antyspamowy:
- zasadniczy - oparty o filtr Bayesa
- dodatkowy - zbudowany na czarnej i białej liście

W oknie wiadomości powiązanych, po najechaniu myszką na wiadomość, dostajemy tekstowy podgląd jej zawartości. Wiadomości można przeglądać w oknie lub zakładkach...
Niewątpliwie wartością dodaną jest - możliwość sprawdzania pisowni. Odpowiedni słownik dodany został do polskie wersji tego programu. Niestety, zasób haseł jest więcej niż skromny.
Pobrane e-maile można zapisać w formacie eml, oraz tekstowym. Program pozwala na import danych z poprzednich jego wersji, możliwy jest import danych z Outlook, Outlook PST, a także Outlook Express...
Wiadomościom można nadawać etykiety, priorytet, ważne wiadomości można przyklejać na górze okna. Do wiadomości można dodać komentarz, zmienić jej temat i wiele, wiele więcej...

W programie dodano obsługę gorących klawiszy, nie ma już problemu z wpisywaniem polskich liter. Zmieniono sposób kodowania nowych wiadomości. Domyślną stroną kodową, jest teraz strona kodowa systemu pod jakim pracuje.


 • Program pocztowy Foxmail 6.5
Foxmail - program pocztowy

Tytułem wprowadzenia...

W tym miejscu wypada przedstawić kilka cech - charakterystycznych dla tej wersji programu, a które w nowej wersji nie znalazły miejsca, lub znacząco zmieniły swoją funkcjonalność.
Wypada mieć nadzieję, że dla niektórych z nich, jest to jedynie sytuacja przejściowa, mająca związek z udostępnianiem przejściowych wersji programu i znajdą one miejsce w wersji finalnej.


 • Podstawowe funkcje programu Foxmail 6.5
Klient poczty

Foxmail 6.5 Build 026

Klient poczty

Oprócz właściwości przeniesionych do nowej wersji, takich jak - przegląd, tworzenie, edycja nowych wiadomości, oraz pozostałych, zamieszczonych w opisie nowej wersji, tutaj dostajemy również podgląd podstawowych informacji o kontakcie, takich jak - awatar, adres, numery telefonów. Stąd możemy wysłać nową wiadomość do aktywnego kontaktu, prośbę o podanie numeru telefonu. Jeśli posiadamy konto lub blog w serwisie QQ, z tego miejsca dostajemy dostęp do tych usług.

Książka adresowa

Książka adresowa

Książka adresowa z programu Foxmail 6.5, oprócz gromadzenia podstawowych danych kontaktu, umożliwia również zarządzanie certyfikatami bezpieczeństwa, jeżeli takowe zostały zainstalowane w systemie. Dzięki temu, wiadomości wysyłane z konta mogą zostać opatrzone certyfikatem, co w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo korespondecji i zwiększa funkcjonalność programu.
- Książka adresowa pozwala na synchronizację kontaktów z serwerami SyncML. Z jej poziomu możemy również zarządzać kontami LDAP. Do książki można zaimportować dane z Outloka, pliku WAB, csv, txt, a także vcf(vCard). Możliwy jest eksport zawartości książki do czterech ostatnich formatów.

Kanały Rss

Kanały Rss

Typowy czytnik kanałów. Nowe kanały możemy subskrybować na kilka sposobów:
- poprzez wprowazenie pojedyńczego kanału
- poprzez import z pliku OPML
- poprzez wyszukanie wg słowa kluczowego, w serwisach udostępnionych w bazie programu (m.in. Google Blog), zapisy w bazie można zmieniać, dodawać.
Kanał przeglądamy jako typowy news, możemy również przejść do strony, z której ów news pochodzi. Interesującą informację można przesłać pocztą, tak jak wiadomość pisaną osobiście. Funkcja ta wymaga zadeklarowania szablonu domyślnego w ustawieniach konta. Ta wersja programu, umożliwia zmianę schematów przeglądania wiadomości.

Kartki pocztowe

Kartki pocztowe

Odjazdowa właściwość tego programu. Nie znajdziemy jej w inych programach przeznaczonych do zarządzania naszą pocztą. W momencie tworzenia naszej pocztówki, program pobiera elementy szablonu widokówek z serwera domowego. Do nas należy odpowiednie ich skomponowanie, wybranie tła, wypełnienia, znaczka oraz pieczęci. Wpisanie życzeń, bądź pozdrowień wieńczy dzieło. Pozostaje tylko wysłanie naszej pocztówki na wybrany adres. Program wygeneruje plik graficzny i w tej postaci nasze pozdrowienia zostaną przesłane do adresata.

Kartka pocztowa

Elementy graficzne można podmieniać, niekoniecznie muszą to być te, zaproponowane przez program, na bazie tych udostępnionych, można stworzyć coś własnego, unikalnego... Zawsze to przyjemniej otrzymać pozdrowienia stworzone własnym sumptem, niż kartkę wysłaną z portalu...


Kalendarz

Kalendarz

Kalendarz w Foxmail 6.5 nie jest modułem podstawowym, jest funkcją ukrytą. Aby uzyskać do niego dostęp, należy zmodyfikować rejestr systemowy.
Odpowiedni dodatek dostępny jest w pobieralni. Sam kalendarz w tej wersji przechodził wzloty i upadki. Był udostępniany wraz z instalacją programu, usuwany, wracał jako opcja ukryta. Faktem jest że wersja finalna umożliwia korzystanie z tego zasobu.

Opcje kalendarza

Możliwości jakie oferuje są raczej skromne, możemy podlądać okresy w formacie dziennym, tygodnia roboczego, tygodnia pełnego oraz miesięcznym.
Umożliwia zamieszczanie zdarzeń jako alarmów (przypomnień), wystawianie i wysłanie zaproszeń z przypomnieniem, a także rejestruje zdarzenia zadeklarowane w innych miejscach i... w zasadzie to wszystko.
Ważne!
Aby kalendarz poprawnie wskazywał dzień tygodnia odpowiadający dacie, należy w systemie pierwszy dzień tygodnia ustawić na niedzielę.


Zarządzanie szablonami

Zarządzanie szablonami

Program udostępnia kolekcję gotowych szablonów wiadomości, pogrupowanych tematycznie. Z poziomu modułu zarządzania, można je dostosować do własnych wymagań. Wbudowany edytor pozwala na tworzenie nowych, oraz edycję już istniejących. Można wpisać gotowe życzenia, powiadomienia. Wstawić odpowiadające nam makro, tło muzyczne, grafikę, oraz wiele innych...


 • O programie Foxmail... Porównanie
Foxmail 5

Porównanie wersji - spojrzenie użytkownika

Foxmail 6.5

Foxmail 6 wprowadzał radykalne zmiany w stosunku do wersji poprzedniej. Zmieniono zasadniczo wygląd, dodano obsługę skórek. Ekran wzbogacono o dodatkowy panel - wyświetlający informacje o kontakcie, wiadomościach powiązanych, załącznikach i nowej funkcji - zadaniach do zrobienia.
Do programu dodano obsługę protokołu IMAP, zarządzanie kontem Foxmail (stacja transferu załączników). Rozbudowano system wyszukiwania i filtrowania wiadomości, na bazie reguł - udostępniono możliwość tworzenia folderów wirtualnych.

Foxmail 6

Program obudowany został całym systemem alarmów i przypomnień, włącznie z możliwością wysyłania zaproszeń na spotkanie, przypominających o terminie zarówno zapraszającemu, jak i też - zapraszanemu (warunkiem - odebranie zaproszenia w programie Foxmail).
Do zalet tej wersji programu należy zaliczyć także - rozbudowany czytnik kanałów Rss, nieźle radzący sobie z polskimi znakami diakrytycznymi, w subskrybowanych informacjach. Nowością w tego typu programach, było wprowadzenie modułu do generowania i wysyłania kartek pocztowych.


Foxmail 7.0

Udostępniana obecnie wersja przejściowa programu - Foxmail 7.0 - w nieznacznym stopniu modyfikuje wygląd. Pozostaje ten sam układ okien, ta sama zasada zmiany skórek i kolorystyki, zmieniono jedynie ikony menu oraz skrzynek pocztowych.

Foxmail 7

Głębsze zmiany dotknęły struktury programu. I to zarówno na plus, jak i na minus. Niewątpliwym plusem jest wprowadzone zarządzanie kontami Exchange, oraz poprawa obsługi protokołu IMAP, a także udostępnienie kalendarza. Do plusów należy zaliczyć także - dodanie obsługi skrótów klawiszowych, zmianę strony kodowej dla nowych wiadomości. Nareszcie program został otwarty na obsługę dodatkowych języków, dodano narzędzie ułatwiające tłumaczenie. Zmodyfikowano funkcjonalność udostępnianych szablonów wiadomości, przenosząc wiele właściwości na wprowadzoną papeterię. Optymalizacji poddano kod programu, skutkiem czego - mniejsza zachłanność na zasoby systemowe.

Niestety jest i druga strona medalu. Zmianie uległa forma organizacji kanałów Rss, przy okazji tracąc możliwość zmiany stylu ich przeglądania. Modyfikacji uległy foldery wirtualne, przemianowane na ulubione, które pozbawiono możliwości zmiany reguł. Usunięto z programu nietuzinkową opcję - czyli możliwość wysyłania pocztówek. Zlikwidowano filtrowanie spamu na bazie zasad (reguł), oraz słów kluczowych. Strat jest więcej, należy wspomnieć usunięcie z paska bocznego - podglądu danych kontaktu, likwidację obsługi certyfikatów bezpieczeństwa. Dopiero w aktualizacji 7.0.1.92 przywrócono obsługę dużych załączników. Rodzi to nadzieję, że w kolejnych aktualizacjach powrócą inne funkcje, dobrze spisujące się w wersji 6 programu.


Foxmail 7.1

Foxmail 6

Stare przysłowie pszczół mówi... nie remontuj ula, zbuduj nowy... Najwidoczniej Chińczycy go nie znają...
Tworząc właściwie - zupełnie nowy program - wykorzystują kod i zasoby wersji poprzednich. Powoduje to pozostawienie w strukturze programu zbędnych zasobów, katalogów, setek - jeśli nie tysięcy - lini kodu - i to zarówno w procedurach jak i też w plikach językowych. Rośnie zbędny balast, zwiększa się ilość zajmowanego przez program miejsca, co przy ograniczaniu funkcjonalności - wydaje się co najmniej dziwne... Nie są to jedyne mankamenty nowej wersji.
No cóż... trudno pozytywnie oceniać program, który zamiast się rozwijać - ogranicza swoją funkcjonalność. Już przejście do v7.0 pozbawiało program wielu przydatnych funkcji. Najnowsza wersja dopełnia dzieła zniszczenia. I nie da się tego wytłumaczyć - polepszaniem wydajności i niezawodności. Ciężko w trakcie testowania wyłowić wszystko. Poniżej kilka istotniejszych opcji, których w nowej wersji nie uświadczymy...

 • zlikwidowano możliwość zmiany szaty graficznej
 • zablokowano swobodną zmianę wielkości okna głównego programu
 • zniknęło dostosowanie pasków narzędzi
 • zlikwidowano przewijany pasek informacyjny (marquee)
 • zniknęła możliwości wyboru szablonu podczas pisania nowego e-maila
 • zlikwidowano usuwanie wiadomości z serwera po opróżnieniu kosza i folderu ze spamem
 • zlikwidowano dynamiczną obsługę wersjami językowymi programu

Są też inne niedogodności. Wspomniałem o braku wyboru szablonu przy pisaniu nowej wiadomości. Ograniczenie dotknęło także wybór papeterii. Papeteria z której można korzystać, umieszczona została w katalogu - Global. Jest jej kilka sztuk. Co prawda można wykorzystać zawartość - Stationery - z katalogu głównego, jednakże program całej zawartości i tak nie udostępni. Zniknął również podział papeterii na kategorie.
Denerwujące jest nachalne ustawianie programu jako domyślnego klienta poczty, nawet po odhaczeniu tej opcji w ustawieniach. By się tego pozbyć, zmiany ustawień należy dokonać po uruchomienie programu na prawach admina. Jak już wspomniałem w innym miejscu, zmiany dotknęły także organizację kanałów Rss. Nie ma już możliwości udostępnienia własnych narodowych kanałów polecanych.
Moim zdaniem tych wszystkich zmian, nie rekompensują nowe opcje. Nie zrekompensuje ich również jedna, odczuwalna zaleta, czyli wzrost szybkości dogadywania się programu z serwerami, a w szczególności z serwerami IMAP.
W porównaniu z wersją 6.5, a nawet 7.0 - program - pomimo niewątpliwych, innych zalet - znacznie stracił na wartości.


 • Foxmail 7 - wersja instalacyjna
Zarządzanie szablonami

Foxmail 7 - wersja instalacyjna

Tytułem przestrogi...

Na zakończenie dość istotna uwaga, odnosząca się do wersji instalacyjnej programu.
Foxmail 7 dostosowany został do współpracy z pakietem biurowym - WPS Office. Podczas instalacji programu, w katalogu Foxmaila, zostanie umieszczony instalator tego pakietu i może się przydarzyć, że bez naszej wiedzy oraz zgody, Foxmail - zainstaluje go na dysku.
We wcześniejszym okresie, instalacja tego pakietu, oraz instalacja zaproponowanej aktualizacji skutkowała doinstalowaniem programu antywirusowego rodem z Kingsoft. Po zawirowaniach z tym programem, związanych z przejmowaniem go przez Baidu, możemy na dysku znaleźć program Jinshan Security Suite, oraz całą gamę programów zasadniczo zbędnych, gdyż większość z nich jest w języku chińskim.

Oprócz wspomnianego już - Jinshan Security Suite, będą to:
- Liebao Browser - przeglądarka pod wyszukiwarkę SOSO
- Baidu Browser - chińska przeglądarka udająca IE
- HaoZip - program do archiwizacji

Instalacja WPS Office nie jest najgorszym rozwiązaniem, gdyż kosztem 180 MB przestrzeni dyskowej, dostajemy pakiet o możliwościach Microsoft Office 2010. Po usunięciu kilka plików, można częściowo uzyskać język angielski, jednakże póki co, nie znalazłem sposobu na wpisywanie polskich ogonków.
Systemowo - bowiem problem można rozwiązać poprzez zastosowanie - jak zwykle - sterownika klawiatury Akcent. Wówczas wystarczy - klawisz tyldy i litera.


 • Komentarze

System komentarzy serwisu - programy@pocztowe.info


Wszystkich komentarzy (80)

Temat: Foxmail
Sort
4/5 (10)
Facebookdel.icio.usStumbleUponDiggGoogle+Twitter
Gravatar
Full StarFull StarFull StarFull StarFull Star
Foxmail pisze...
Nony foxmail nie pracuje ze spolszczeniem, wersja na stronie producenta jest Foxmail 7.2.10 (04-22-2019)
28-04-2019 11:18:04
Gravatar
patryk pisze...
Hej Marcinos natknął mnie na ten słownik poprzez F7 - ale słownik zaznacza mi texty w języku polskim jako błędne, czy można zmienić jakoś język słownika?
10-02-2018 15:49:30
Gravatar
załącznik pisze...
Witam, nie mogę wstawic żadnych załączników typu pdf, doc itp....Czy ktoś się spotkał z takim problemem?
05-02-2018 10:21:01
Gravatar
twoman pisze...
Skrót klawiszowy (Alt gr + a) kasuje cały wpisany wcześniej tekst z pola "Temat", podczas redagowania nowej wiadomości. De facto uniemożliwia to uzyskanie litery "ą". W polu treści wiadomości problem ten nie występuje. Poza tym, najnowsza wersja programu jest pozbawiona wielu braków i błędów, które 2 lata temu kazały mi się przesiąść na Opera Mail. Ostatnio jednak zaistniały problemy z prawidłową obsługą IMAP na wp.pl, dlatego postanowiłem ... czytaj więcej
15-01-2018 22:13:05
Gravatar
ramzes71 pisze...
Witam,
program jest super, ale czy ktoś wie może jak zmienić dźwięk powiadomienia o nowej poczcie?Unsure
03-01-2018 14:05:00
Gravatar
patryk pisze...
Dziękuje za pomoc w sprawie kopii, to jeszcze jedna sprawa - otóż korzystałem z thunderbirda i skanując na urządzeniu brother wrzucał mi się PDF do maila - skanując do maila to w foxmail - pojawia mi się ZIP, a nie PDF. Tak samo gdy biorę jakiś plik pdf z dysku a na nim prawym przyciskiem myszy wyślij do adres pocztowy wtedy również mam ZIP w załączeniu. Można zrobić wyślij do foxmail i jest PDF - więc tu nie ma problemu gorzej z tym skanowaniem do maila. Macie może ... czytaj więcej
30-11-2017 20:56:58
Gravatar
iRas pisze...
Uparty jesteś... Tematu na forum nie założysz. To jest moja ostatnia odpowiedź Laugh. Kłopot z wysyłaniem przez pocztę pojawił się u mnie w Win10. W 7 działało. To nie problem, jak sam zauważyłeś. W sterownikach Windowsa do mojego HP nie ma możliwości skanowanie do emaila. A nie będę instalować gigabajta śmieci od producenta. Problem rozwiązuje świetny, darmowy program NAPS2. Poszukaj w Google i przetestuj...
01-12-2017 21:11:55
Gravatar
patryk pisze...
Witam, czy można zrobić kopię kont foxmail, muszę jakoś się zabezpieczyć w razie gdyby coś padło. Gdzie foxmail ma jakieś pliki z historią i ustawieniami? Proszę o pomoc bo przeniosłem się z thunderbisrda na foxmaila.
28-11-2017 19:41:07
Gravatar
Pan Jarek pisze...
Chyba nie można, dlatego ja zawsze kopiuję całą skrzynkę na dysk zewnętrzny. Zajmuje kilkadziesiąt GB, ale warto :-)
29-11-2017 7:42:03
Gravatar
iRas pisze...
W opcjach narzędziowych jest archiwizacja. Nie jest to typowa kopia, jak dla przykładu w DreamMail. Nie można przywrócić z kopii, ale można eksportować do eml. Archiwum można przeglądać, Foxmail robi tu za typową przeglądarkę. Archiwizowany jest cały stan, łącznie z załącznikami. Należy dostosować datę, najlepiej od początku. Program wskaże datę początkową. Zachowana jest struktura kont i skrzynek. Jeśli chcemy zrobić kopię użytkową, należy zarchiwizować katalog ... czytaj więcej
29-11-2017 21:17:01
Strona 1 z 8

Dodaj swój komentarz

* Informacje wymagane
(nie będzie wyświetlany)
 
Bold Italic Underline Strike Superscript Subscript Code Quote Line Bullet Numeric Link Email Image
 
Smile Sad Huh Laugh Mad Tongue Crying Grin Wink Scared Cool Sleep Blush Unsure Shocked
 
1000
Z liczb 56, 14 lub 27, która jest najmniejszą?
 
Wpisz odpowiedź:
 
Informuj mnie o nowych komentarzach poprzez e-mail.
 
Zapamiętaj moje dane z formularza na tym komputerze.
 
Przeczytałem i zrozumiałem politykę prywatności. *
 
Przeczytałem i akceptuję warunki użytkowania. *
 
 
Powered by Commentics


 • Kalendarz Kalendarz

 • Mateusz Szostak Mati
 • Mateusz ma marzenie...

  Pragnie żyć!!!

  1% Twojego podatku ratuje zdrowie i życie... Mateusz choruje na mukowiscydozę... Możesz pomóc w spełnieniu Jego marzenia - przekazując ten 1% podatku na Jego konto.

  Możesz również dokonać dobrowolnej wpłaty na konto Fundacji - MATIO.
  Koniecznie z dopiskiem:

  Dla Mateusza Szostak

  Mateusz Szostak